امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی ژنراتور سنکرون
#1
ژنراتور سنکرون
 (Synchronous Generator)

جزء ماشین های الکتریکی ac هستند که قادرند توان مکانیکی را به توان الکتریکی متناوب تبدیل کنند. در ابتدا لازم است با مفهوم سنکرون بودن ژنراتور آشنا شویم. این نوع از ژنراتور ها به این دلیل سنکرون نامیده می شوند که سرعت گردش قسمت مکانیکی آن برابر سرعت گردش فرکانس یا قسمت الکتریکی آن است.

این نوع از ژنراتور ها ساختاری متفاوت با ژنراتور های القایی دارند و این تفاوت در تعداد و نوع تحریک این ژنراتور هاست. در ژنراتور های سنکرون سیم پیچی های رتور، به یک منبع تغذیه DC وصل می شود تا تحریک رتور انجام پذیرد و در قسمتی دیگر از استاتور آن ها جریان متناوب (ac) عبور می کند شاری که .در فاصله هوایی (air gap) بین رتور و استاتور بوجود می آید حاصل از جریان های استاتور و رتور است.
در ژنراتور سنکرون سیم پیچی استاتور به دلیل اینکه ولتاژ اصلی ماشین را تولید میکند به سیم پیچی آرمیچر، و سیم پیچی رتور به دلیل اینکه میدان اصلی مغناطیسی ماشین را تولید می کند به سیم پیچی میدان معروف است.

       
رتور در ژنراتور سنکرون

رتور ژنراتور سنکرون یک سیستم الکترو مغناطیسی است. قطب های موجود در  رتور این نوع از ژنراتور ها به دو شکل وجود دارد. قطب برجسته و قطب صاف یا استوانه ای. این نام گذاری از روی نسبت سطح قطب ها به خود رتور بدست آمده است به طوری که در رتور قطب برجسته قطب ها با یک برآمدگی نسبت به رتور دیده می شوند و در رتور قطب صاف رتور و قطب در یک سطح قرار دارند. چون رتور ها در معرض میدان های مغناطیسی متفاوت هستند آن ها را از لایه های نازک می سازند تا تلفات جریان گردابی کاهش یابد.

روتور با قطب برجسته:
در آن برجستگی های قطب مشهود است و قطب ها توسط سیم پیچی تحریک یا سیم پیچی میدان تحریک می شوند. از این رتور ها برای ژنراتور هایی که سرعت سنکرون آن ها کم است استفاده می شود.

روتور استوانه ای یا قطب صاف:
در این نوع رتور ها شکاف هوایی درون ژنراتور یکنواخت است و رتور به صورت یک استوانه نسبتا کامل ساخته می شود. از این نوع رتور ها برای ژنراتورهایی با دو یا چهار قطب استفاده می شود.

برای اطلاع بیشتر فایل زیر را مطالعه کنید.


.pdf   genrator sancron.pdf (اندازه: 755/18 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)آفرین کماندار
پاسخ
roseتشکر شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان